Proč je lepší prodej nemovitosti přes realitní kancelář?
V naší realitní kanceláři častokrát prodáváme nemovitosti zcela diskrétně, bez inzerce. To vše díky obsáhlé databázi zájemců o nemovitosti a díky spolupráci se stovkami realitních makléřů po celé ČR. Pokud jde nemovitost do inzerce, využíváme maximum marketingových kanálů, abychom zajistili rychlý prodej za maximální cenu. Navíc zajistíme prodej od A do Z, vše se špičkovým právním zázemím.
Kdo platí provizi realitní kanceláři?
Provizi realitní kanceláři platí vždy v konečném důsledku prodávající, ačkoliv některé realitní kanceláře inzerují hrazení provize kupujícím. Toto je však pouze hra se slovy. Pokud je realitní kancelář kvalitní a na prvním místě má zájmy klienta, chce jeho nemovitosti prodat za maximální cenu a z té si teprve odečíst provizi. Situaci si vysvětlíme na jednoduchém příkladu. Pokud má kupující maximální rozpočet 4 mil. Kč, který prodejce akceptuje, jedná se o maximální prodejní cenu od které se odečítá provize realitní kanceláře např. 5% = 200 tis Kč. Prodávající tedy dostane sumu 3,8 mil Kč a 200 tis Kč připadá realitní kanceláři. V případě kdy realitní kancelář inzeruje, že provizi platí kupující, znamená to že tato realitní kancelář neprodává za maximální cenu 4 mil Kč, ale pouze za 3,8 mil Kč, aby měl makléř prostor pro svoji provizi 200tis, kterou “zaplatí kupující”. Finální cena se tak přesto vyšplhá na 4 mil Kč a vy jako prodávající ve výsledku dostanete 3,8 mil Kč, tedy o 200 tis. Kč méně. Vám jako prodávajícímu v obou případech zůstane stejně.
Je lepší nemovitost nabízet přes více realitních kanceláří?
Pokud chcete, aby se realitní kancelář vaší nemovitosti věnovala maximálně včetně kvalitní přípravy nemovitosti a špičkového marketingu, doporučujeme nemovitost zadat pouze jedné realitní kanceláři. Realitní kancelář, která exkluzivní smlouvu nemá, nikdy nebude dostatečně motivovaná k prodeji za maximální cenu. Zadávání prodeje nemovitosti více realitním kancelářím je problém nedostatečně informovaných prodejců, který sebou navíc nese rizika. Pokud například nemovitost zarezervuje více realitních kanceláří, musíte jako prodávající odvést provizi každé z nich.
Jaká je výše provize realitní kanceláře?
V naší realitní kanceláři pracujeme u prodejů nemovitostí s provizí 3 - 5% + DPH. Provize zahrnuje podrobnou cenovou analýzu, prověření právního stavu, ověření daňových aspektů, přípravu nemovitosti, vyhotovení PENB, vyhotovení technického průkazu nemovitosti, profesionální fotografie, videoprohlídku, homestaging, profesionální půdorysy, popisky, inzerci na realitních portálech, inzerci na soc. sítích a databázích, propagaci nemovitosti v online reklamě, prohlídky se zájemci (čas makléře), palivo a opotřebení vozu, reporting postupu prodeje, nastavení správného převodu nemovitosti, kompletní právní servis, příprava smluv, bezpečná úschova financí a zprocesování předání nemovitosti. V případě pronájmu nemovitosti je naše provize ve výši dvou měsíčních nájmů, kdy provizi hradí nový nájemník.
Co je zprostředkovatelská smlouva?
Na základě zprostředkovatelské smlouvy se realitní kancelář (zprostředkovatel), zavazuje obstarat zájemci za odměnu uzavření smlouvy a zájemce se zavazuje zprostředkovateli poskytnout odměnu tehdy, byl-li výsledek dosažen přičiněním zprostředkovatele. Tato smlouva chrání především majitele nemovitosti, který má možnost ve smlouvě specifikovat za jakých podmínek bude prodej nemovitosti probíhat.
Je lepší vybrat lepší nebo menší kancelář?
Při výběru realitní kanceláře je nutné prověřit jejich reference, protože ne vždy je realitní kancelář s krásnou reklamou ta pravá. Vše je o přístupu ke klientovi a kvalitě poskytovaných služeb. Kvalitu jednání lze jednoduše ověřit prvním telefonátem do kanceláře.
Platí se nějaké peníze předem?
Seriózní realitní kancelář vám nikdy nebude účtovat žádné finance předem. Realitní kancelář je vyplácena z provize z prodeje, například u nás jsou provize splatné až po kompletním dokončení obchodního případu.
Jaké jsou podmínky spolupráce s realitní kanceláří?
Abyste mohli nemovitost nabízet přes realitní kancelář, musíte prokázat vlastnická práva k této nemovitosti. Ideálně například výpisem z katastru nemovitostí, darovací smlouvou, kupní smlouvou či nájemní smlouvou na družstevní byt.
Platím nějaké poplatky, pokud se nemovitost neprodá či nepronajme?
Realitní kancelář by nikdy neměla požadovat od klienta finance, pokud obchod není úspěšně dokončen. Všechny náklady hradí realitní kancelář a to i v případě, že se nemovitost neprodá či nepronajme.
Co znamená výhradní (exklusivní) smlouva?
Výhradní (exklusivní) smlouva je na realitním trhu převládajícím typem smlouvy při prodeji či pronájmu nemovitosti. Na základě výhradní (exklusivní) smlouvy si realitní kancelář vyhrazuje právo nabízet nemovitost jako jediná a mít tak pod kontrolou celý obchodní případ. Díky výhradní (exklusivní) smlouvě se výrazně zvyšuje pravděpodobnost prodeje Vaší nemovitosti za maximální možnou cenu. Nevýhradní (neexklusivní) smlouva dovoluje majiteli nabídnout nemovitost přes více realitních kanceláří. Výsledný efekt pro konečného zájemce je při nevýhradní (neexklusivní) smlouvě spíše odrazující, protože každá realitní kancelář má jiné podmínky a jiné provize. Zájemce tak vidí stejnou nabídku za různé ceny a s různými informacemi. V konečném důsledku to prodeji vaší nemovitosti spíše ubere.
Jak dlouho trvá zápis do katastru nemovitostí od podání návrhu?
Věcná práva k nemovitosti vznikají až vkladem do katastru nemovitostí (se zpětnými účinky ke dni podání návrhu na vklad). Katastrální úřad má na provedení vkladu lhůtu 30 dnů od podání návrhu. Reálně trvá vkladové řízení kratší dobu, nejčastěji v průměru tři týdny od podání návrhu na vklad.